вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 36

Унгарија: Блокирани сајтови поради негирање на Холокаустот

Polish-born Holocaust survivor Hack shows number tattooed on arm during a news conference at the Yad Vashem Museum in Jerusalem

Последни вести

Унгарскиот суд донесе одлука за блокирање на 20 сајтови на кои се негира постоењето на Холокаустот, соопшти денеска унгарскиот државен обвинител.

– Сајтовите објавуваат унгарско издание на шведски автор кој го негира геноцидот направен од страна на нацистичкиот режим, се наведува во соопштението на Тибора Ибоља.

Според унгарскиот закон од 2010 година, негирањето на Холокаустот во јавност е кривично дело за кое е пропишана казна од три години затвор.

Унгарските власти започнаа истрага против издавачот, но постапката е „запрена“, бидејќи сопственикот на издавачката куќа, која ја објави книгата чии цитати ги пренесуваат порталите, е во странство.

Најчитани вести