вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Унгарија ја прекина испораката на гас за Украина

2660283-gas-pipeline-yellow-steel-pipes-industrial-area-detail-600x397

Последни вести

Унгарската компанија „FGSZ“ ја прекина испораката на гас за Украина. Официјална Будимпешта образложи дека потребата за повлекување на овој чекор е тоа што Унгарија има потреба да ги зголеми своите резерви гас.

Прекинот во снадбдувањето на гас на Украина е започнато од вчера попладне, а ќе биде на неродредено време, соопштуваат од компанијата.

Одлуката за прекин во испораката на гас за Украина е донесена неколку дена по состанокот на унгарскиот премиер Виктор Орбан со претседателот на руски „Гаспром“, Алексеј Милер во Будимпешта, пренесува Франс Прес.

Како што јавува унгарската агенција МТИ, во таа прилика договорено е Унгарија да почне да го штеди гасот за да ги зголеми своите залихи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести