понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 61

Унгарија ќе испрати 20 полицајци да ја обезбедуваат границата на Србија

ungarija

Последни вести

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто на денешната средба со српскиот колега Ивица Дачиќ изјави дека Унгарија ќе испрати 20 полицијци за да ја заштитат јужната граница на Србија од новиот бран мигранти.

– Унгарија ја поддржува Србија и ќе испрати 20 полицајци поради реалната опасност од нов бран на мигранти, посочи Сијарто.

Тој посочи и дека ставот на Будимпешта е дека Србија е подготвена за членство во Европска унија и оти тоа е во интерес на Унгарија, на унгарското малцинство во Србија, како и во интерес на безбедноста на неговата земја.

Најчитани вести