вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 55

Унгарија преку Норвешка стигна до пласман на ЕП 2016

Унгарија е првата репрезентација која од бараж пресметките обезбеди место на Европското првенство кое следната година ќе се одржи во Франција.

Унгарија преку Норвешка стигна до пласман на ЕП 2016

Унгарија преку Норвешка стигна до пласман на ЕП 2016

Поврзани вести

Унгарија и на вториот меч од бараж дуелите славеше против Норвешка, овој пат со 2:1, откако на првиот натпревар во Осло триумфираа со 0:1.

Синоќа во Будимпешта, Унгарците ја потврдија надмоќноста над противникот доаѓајќи до победата со головите на Пришкин во 14-та минута, и автоголот на Хенриксен во 83-та минута.

Хенриксен успеа, барем малку, да се извади за автоголот, со погодок во мрежата на домаќините во 87-та минута, колку за ублажување на поразот.

Најчитани вести