петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

УНХЦР: 100.000 Курди од Сирија пребегнале во Турција

20092014113221_23db33fe08e611e3a12312313d173966

Последни вести

Речиси 100 илјади Курди од Сирија во последниве неколку дена пребегнале во Турција, бегајќи од војската на екстремистичката организација „Исламска држава“, соопшти денеска Високиот комесаријат на Обединетите Нации за бегалци (УНХЦР).

„Турската влада потврди дека бројот на Курди кои ја поминале турската граница изнесува 100 илјади“, изјави портпаролот на УНХЦР, Мелиса Флеминг.

Турција во саботата ја отвори границата за 4 илјади Курди кои побегнале од џихадистите на северот од Сирија.

Од почетокот на војната во Сирија во 2011 година, Турција примила 1,5 милиони беглаци и нејзиниот сместувачки капацитет веќе е преполнет и затоа бегалците се сместуваат на самата граница.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести