четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

УНХЦР: 824.000 луѓе се протерани од своите домови во Украина

donetsk

Последни вести

Вооружениот судир во Украина од своите домови „протера“ 824.000 луѓе.

Ова денес го соопштија од УНХЦР.

Најмалку 430.000 луѓе се раселенеи во границите на Украина, а од нив 170.000 ги напуштиле своите домови од почетокот на септември.

Дополително, околу 387.000 заминале зо Русија, а 6.600 побарале азил во ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести