вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Унион Олимпија му се реваншира на МЗТ Скопје

košarka

Поврзани вести

Кошаркарите на МЗТ Скопје претреа пораз во рамките на 14. Коло од АБА лига. Избраниците на тренерот Зоран Мартич се поразени на гостувањето кај Унион Олимпија со 73:62 и со пораз ја завршија годината, односно првиот дел од ова регионално натпреварување

Словенечкиот тим чии тренер е поранешниот селектор на македонската кошаркарска репрезентација Алеш Пипан со оваа победа му се реваншираше на македонскиот шАмпион за поразот на првиот меч во Скопје, а дуелот беше решен во третата четвртина која МЗТ ја загуби со 19 поени разлика (27:8). Мора да се напомене дека македонскиот тим овој меч го одигра без својот најдобар играч Тодор Гечевски.

Во победничкиот тим најефикасен беше Салин со 20 поени., додека кај МЗТ Скопје, Кејд Дејвис одигра одличен меч постигнувајќи 20 поени, додека Дамјан Стојановски беше стрелец на 13 поени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести