петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Уништени три рафинерии под контрола на џихадистите во Сирија

дзихадисти-630x412

Последни вести

Три импровизирани нафтени рафинерии беа уништени денеска на територија под контрола на џихадисти во Сирија, соопшти сириска група за набљудување.

– Најмалку три импровизирани рафинерии под контрола на Исламска држава во регионот Тал Абјаду се уништени во текот на ноќта. ИД преработуваа сирова нафта и ја продаваат на турски купувачи, тврдат од Сирискиот центар за човекови права.

Пред почнувањето на нападите врз упоришта на ИД, аналитичари тврдеа дека џихадистите имаат околу три милиони долари дневно од приходи од нафта бидејќи на територии под нивна контрола експлоатираат 80.000 барели нафта. Сириското Министерство за нафта тврди дека преработуваат околу 17.000 барели нафта дневно. Најновите удари следуваат по најмалку десетина удари од четвртокот врз инфраструктура за нафта на џихадисти во источна Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести