среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уништено дрвото кое растеше на карпа во Охрид

Тоа успеа да го пронајде својот пат и да опстои толку години раснејќи на карпа во месноста Елешец, а некој го уништи засекогаш.

ddrvo

Поврзани вести

Неодговорни поединци за навек уништија уште една мала, но за охриѓани огромна препознатливост на брегот на Охридското Езеро.Имено, повеќе го нема малото дрво, кое беше доказ дека животот победува и во најсуровите услови.

Тоа успеа да го пронајде својот пат и да опстои толку години раснејќи на карпа во месноста Елешец, а некој го уништи засекогаш.

Ова уникатно дрво претходно беше „мета“ на многу познати фотографи, кои го овековечија засекогаш, а беше дел и од многу видео спотови снимени во земјава и странство.

Често се појавуваше и на монографиите во кои се претставуваа најголемите убавини на Охрид.

За жал, ова е само уште еден доказ колку „се грижиме“ и колку за некого малку значи оваа од Господ дадена убавина.

Извор: Супер радио

фото: Љупчо Лепи

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести