недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Уништување на сириското хемиско оружје

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопштила денеска дека околу 700 тони хемиски материјал е испорачан на сепицијализираните установи за нивно уништување во Британија, Финска и САД.

494284_sirija-hemijsko-oruzje-ap_ff

Последни вести

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопштила денеска дека околу 700 тони хемиски материјал е испорачан на сепицијализираните установи за нивно уништување во Британија, Финска и САД.

„Сите 1300 метрички тони хемикалии отстранети од Сирија се предадени на уништување надвор од земјата“, соопштиле од одрганизацијата.

Останатите околу 600 тони хемиски арсенал кој го пријавила Сирија, моментално се уништува на американскиот воен брод на тајна локација на море.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести