четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 46

УНИЦЕФ: Едно од три деца во светот нема извод

unicef

Поврзани вести

Едно од секои три деца во светот не можат правно да го потврдат своето постоење со акт за раѓање, бидејќи раѓањето не е регистрираново ниедна институција, предупреди УНИЦЕФ, пренесе „АФП“. Речиси 230 милиони деца под петгодишна возраст немаат извод, што ги става во неповолна положба при процедурални прашања и ги прави повеќе ранливи на злоупотреба.

„Регистрирањето на раѓањето не е само право. Тоа е како општествата првоно го признаваат и прифаќаат идентитетот и постоењето на детето“, рекла Гиита Рао Гупта, заменик извршен директор на УНИЦЕФ.

„Регистрирањето на раѓањето е исто така клуч за гарантирање дека децата не се заборавени, не им се одземени правата или се скриени од прогресот на нивната нација. Ние предлагаме систем за регистрација што ќе е бесплатен, универзален и доверлив“, додала таа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести