Балкан

Упасен имамот на Големата џамија во Приштина

Упасен имамот на Големата џамија во Приштина

Косовската полиција во утринските часови го упсила Шефќет Красниќи, имам на Големата џамија во Приштина.

Големи полициски сили биле околу и во куќата на имамот, каде според медиумите се пронајдени и силни докази за неговата поддршка на радикалниот ислам.

Освен Красниќи уапсени се уште неколлку лица а акцијата продолжува.

Денешата акција на косовската полиција е продолжение на големата акција реализирана минатиот месец, кога беа уапсени повеќе од 40 косовски џихадисти.

Имамот Красниќи на јавноста и е познат по неговите највредливи изјави за блажената Мајка Тереза, но и благословувањето на првиот Лосовец кој загина како џихадист во Сирија. Од Косово на боиштата во Сирија и Ирак има најмалку 150,главно млади, а досега официјалната бројка на загината е 17.