вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Упасен имамот на Големата џамија во Приштина

121455-bajrakli-dzamija301-blic-marija-jankovic-f

Поврзани вести

Косовската полиција во утринските часови го упсила Шефќет Красниќи, имам на Големата џамија во Приштина.

Големи полициски сили биле околу и во куќата на имамот, каде според медиумите се пронајдени и силни докази за неговата поддршка на радикалниот ислам.

Освен Красниќи уапсени се уште неколлку лица а акцијата продолжува.

Денешата акција на косовската полиција е продолжение на големата акција реализирана минатиот месец, кога беа уапсени повеќе од 40 косовски џихадисти.

Имамот Красниќи на јавноста и е познат по неговите највредливи изјави за блажената Мајка Тереза, но и благословувањето на првиот Лосовец кој загина како џихадист во Сирија. Од Косово на боиштата во Сирија и Ирак има најмалку 150,главно млади, а досега официјалната бројка на загината е 17.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести