недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Употребата на сила во Украина може да доведе до санкции

mars-na-milionite-ukraina

Поврзани вести

Воведување на вонредна состојба во Украина или употребата на сила за растурање на демонстрациите, веднаш би довело со себе сериозни економски санкции против европската држава од страна на Вашингтон, истакнал амбасадорот на САД во Киев, Џефри Пајет, пренесува „Обозревател“.

Американскиот дипломат е убеден дека претседателот Виктор Јанукович е одговорен за развојот на ситуацијата во земјата.

Во меѓувреме, украинската опозициска партија„Удар“ истакна дека не го одобрува учеството на Русија во својство на посредник, во преговарачкиот процес за надминување на политичката криза во Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести