четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Управниот суд ја отфрли тужбата на СДСМ за верификувањето на мандатите

upraven sud

Поврзани вести

Управниот суд ја отфрли тужбата поднесена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија со која бараше поништување на одлуката на Собранието за верификација на мандатите со образложение дека тужбата е недозволена.

Судот се прогласи за ненадлежен за постапување. Во образложението се вели дека согласно член 63, став 1 од Уставот на македонија, пратениците легитимитетот го црпат од граѓаните кои на општи, непосредни избори, со тајно гласање, ги избираат своите претставници во Собранието. Пред Управниот суд не може да се поведе управен спор за работи за кои врз основа на уставните овластувања дирекно одлучува Собранието.

Управниот суд смета дека тој е надлежен да постапува само во случаи кога Собранието донесува акти за именување и разрешување на носители на јавни функции и на државни службеници кои се на раководни функции, доколку поинаку не е определено со закон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести