четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Ураган во Чиле однесе пет жртви

Две лица загинале во реонот на Валпараисо, на 120 километри западно од Сантјаго, каде се издигнале 10-метарски бранови. Другите три жртви се од реонот на Антофагаста, северно од главниот град на Чиле.

Ураган во Чиле однесе пет жртви

Ураган во Чиле однесе пет жртви

Поврзани вести

Ураган, проследен со поројни дождови, ги погоди северниот и централниот дел на Чиле, при што пет лица загинаа, а стотици се евакуирани, соопшти националната служба за вонредни ситуации.

Две лица загинале во реонот на Валпараисо, на 120 километри западно од Сантјаго, каде се издигнале 10-метарски бранови. Другите три жртви се од реонот на Антофагаста, северно од главниот град на Чиле.

Поројните дождови предизвикале поплави и лизгање на земјиштето.

Најчитани вести