четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ураганот Мери му носи на Мексико ветер со брзина од 200 км/ч

90683

Поврзани вести

Урганот Мери денеска зајакна и на Мексико му носи ветер со брзина до 200 километри на час, силен дожд и високи бранови, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

„Мери“ е оддалечен околу 700 километри јужно од мексиканскиот дел на полуостров Долна Калифорнија и како што наведува Центарот делови од мексиканскиот југозападен брег „веќе ги виделе моќните бранови како резултат на ураганот Мери“.

Во соопштението се додава дека веројатно опасноста од ураганот ќе се прошири кон јужниот дел на полуостровот и кон Калифорнискиот Залив, доколку не се движи северозападно.

Центарот наведе дека тоа е осми ураган над источниот дел на Пацификот со ветер со јачина од 215 километри на час, кои следните денови би можел дополнително да зајакне.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести