петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Урдата – природен извор на здравје!

Slika Urda za objava

Последни вести

Урдата за жал е многу малку застапена на нашата трпеза иако е многу здрава и корисна за човековиот организам.

Урдата е млечен производ кој е богат со многу хранливи материи, квалитетни протеини и многу калциум. Освен како храна, урдата се користи и во козметичките процедури.

Како дел од маските за лице помага за избелување и омекнување на кожата.  Урдата е исто така одлично средство за разубавување на косата и против изгореници од сонце. Освен тоа урдата го подобрува варењето на храната,

Најважно од се’ е да знаете дека урдата помага за зајакнување на имуниот систем,го зголемува капацитетот на апсорбција на хранливите материи и минерали во цревата, помага за здрави коски и заби, поради големата концентрација на калциум, а ако имате висок холестерол, тогаш урдата може да ви помогне истиот да го намалите.

Но за сево ова биде делотворно и здраво мора да сте сигурни дека консумирате свежа урда и направена во хигиенски услови.

Млекара Здравје Радово нуди две пакувања од 1кг во кантичка или 1кг во вакум пакување. Кое и пакување да го одберете знаете дека сте добиле високо квалитетен производ од 100% македонско млеко. На вашата трпеза може да се служи во безброј традиционални јадења подготвени по Ваш вкус. На Здравје!

Најчитани вести