вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Урко повеќе не го обезбедува Груевски

urko

Последни вести

Дејан Митровски Урко повеќе не е дел од обезбедувањето на премиерот на Македонија, Никола Груевски, објавува весникот „Дневник“, повикувајќи се на неофицијални информации.

Во текстот е наведено дека поради недоволна посветеност на професионалните обврски и непочитување на професионалните стандарди поврзани со угледот на вработениот, како и поради намален фокус на обврските, од обезбедување на претседателот на Владата на Република Македонија привремено е отстранет Д.М.

– Според нашите сознанија, всушност, станува збор за Дејан Митровски-Урко. Против него е поведена соодветна постапка, а до завршување на постапката за утврдување одговорност нема да извршува работни задачи на досегашната позиција. Надлежните ни ја потврдија оваа информација, со тоа што не сакаа да кажат ништо повеќе освен дека станува збор за Д.М, пишува весникот. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести