среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Урнат најголемиот споменик на Ленин во Украина

29092014080353_harkov lenin spomenik

Поврзани вести

Неколку стотини демонстранти вчеравечер на плоштадот во центарот на Харков го урнале најголемиот споменик на Владимир Илич Ленин во Украина.

Бронзената статуа на Ленин, висока 8,5 метри, била урната од активистите на митингот за единство на Украина. Тие прво го сечеле соелектрични брусилки, а потоа бил урнат со сајли и еден кран.

Активистите скандирале проукраински пароли и слогани, а новинарските агенции соопштуваат дека била видлива сценографијата на десничарската организација „Десен сектор“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести