понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уругвај може да го укине легализирањето на марихуаната

marihuana

Последни вести

Претседателот на Уругвај, Хозе Мухика, вети дека ако како резултат на легализирањето на марихуаната нејзиното користење стане неконтролирано, тоа властите ќе ја прогласат лесната дрога за нелегална, пренесе „РИА Новости“, повикувајќи се на латиноамериканските медиуми.

Се очекува уругвајскиот Сенат да го разгледа законот за легализација на марихуаната на 10 декември. Долниот дом на парламентот го одобри законот во средината на оваа година. Ако Сенатот го усвои законот, документот ќе стапи во сила веднаш, откако тој биде потпишан од претседателот на земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести