недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уште 14 полициски началници сменети во Турција

turcija

Поврзани вести

Уште 14 началници на турски полициски оддели се отстранети од функциите во рамки на операцијата за истрага за корупција, со која се опфатени и синовите на тројца министри во Владата на Турција.

Турските валсти изминатите два дена веќе отстранија голем број полициски началници од раководните функции, меѓу кои и шефот на истанбулската полиција, Хусеин Чапкан.

Ваквата антикорупциската истрага, која во Турција се спроведува неколку месеци пред локалните избори што треба да се одржат во март, како и претседателските избори кои се закажани за август, премиерот Реџеп Тајип Ердоган ја оцени како „валкана операција“, која има за цел да ја поткопа неговата власт.

Четиринаесет раководители на оддели на Дирекцијата на полицијата во Анкара се отстранети од должност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести