недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Уште 15 демонстранти уапсени во Фергусон

fer2-630x289

Последни вести

Полицијата во Фергусон денеска уапси уште 15 демонстранти за време на новите протести против одлуката да не му биде судено на белиот полицаец, кој во август застрела младо афрамериканско невооружено момче.

Апсењата се изведени кога насобраните луѓе одбиле да се разотидат откако полицијата тоа го побарала од нив. Полицијата потенцира дека протестите имале мирен карактер и оти во нив не учествувале повеќе од сто лица.

Вчера демонстрантите за извесен период ја блокираа и работата на трговскиот центар близу Фергусон.

Во текот на ноќта стотина лица во протестен марш минале крај градската управа на полицијата во градот и противпожарната служба, скандирајќи пароли, блокирајќи го движењето по улиците и запирајќи пред некои деловни згради.

Најчитани вести