понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Уште четворица специјалист ќе даваат совети на Ало докторе!

alodoktoreee

Последни вести

Од денеска уште четворица специјалисти ќе даваат медицински совети на телефонската линија 15123 Ало докторе, соопштуваат од Здравствениот завод Скопје.

Тријца од од нив се интернисти, како и еден оториноларинголог. Со новите тројца специјалисти, вкупно 17 доктори кои им се достапни на граѓаните 24 часа на располагање.

Ви изминативе два дена на телефонската линија се јавиле 232 лица, само на две од нив им било посочено да ја побараат итната медицинска служба.

Најголем број на јавувања биле за совети за кардиоваскуларна и респираторна етиологија.

Денеска дежурен доктор на линијата 15123 е д-р Небојша Пешиќ, директор на Клиниката за дерматовенерологија, а додека пак утре, дежурен ќе биде директорот на клиниката за трауматологија, доц. д-р Славчо Стојменски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести