петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Уште две лица осудени за нередите во Ѓорче Петров

Кривичниот суд донесе уште две пресуди за нередите во населбата Ѓорче Петров кои настанаа по убиството на 19 годишниот Ангел. Еден од двајцата обвинети, бил претходно осудуван и затоа добил затворска казна од 10 месеци, а вториот пак е осуден на 10 месеци условна казна.

25BFA23B-90B8-4D7B-809C-80AE5F03696B_cx0_cy4_cw0_mw1024_s_n

Поврзани вести

Кривичниот суд донесе уште две пресуди за нередите во населбата Ѓорче Петров кои настанаа по убиството на 19 годишниот Ангел. Еден од двајцата обвинети, бил претходно осудуван и затоа добил затворска казна од 10 месеци, а вториот пак е осуден на 10 месеци условна казна.

И двајцата биле дел од првата група од петмина лица против кои полицијата поднесе кривични пријави за учество во толпа која ќе спречи службено лице во вршење на своето службено дејство.

За ова кривично дело се предвидуваат казни од 3 месеци до три години, според македонскиот Кривичен законик.

Минатата недела беше и првото рочиште на тројцата обвинети кои ги искористија новите институти воведени во кривичниот законик со признавање на вината во самиот процес. Судот во тој случај изрече две условни казни од по 6 месеци, и една затворска казна во времетраење од 6 месеци, поради тоа што осомничениот бил претходно осудуван.

Досега МВР идентификуваше и пријави повеќе од 20-тина лица за нередите во Ѓорче Петров. Во последната група беа и осомничените за каменување на автобуси и демолирање објекти на главната улица во Ѓорче меѓу кои и казиното Сенатор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести