среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Уште две лица починаа од грип

infektivna

Поврзани вести

Двајца пациенти на Клиниката за инфективни болести во Скопје денеска починале како последица на компликации предизикани од грип, информираат од Министерството за здравство.

Од Здравство информираат дека се работи за маж од 65-години и жена од 74-години од Скопје. Двајцата 10 дена биле хоспитализирани на Инфективната клиника со тешка клиничка слика и повеќе хронични заболување.

„Починатата жената била со хронична срцева слабост, хипертензија, билатерална бронхопневмонија и подолго време диспноична (со отежнато дишење). Исто така, починатиот маж боледувал од карцином, со астма, дијабет, акутна бубрежна слабост, прележан мозочен удар и со тешка двострана бронкопнемовија. И покрај спроведената антивирусна терапија и повеќедневните напори на лекарите кај пациентите е констатирана смрт во текот на денешниот ден“, се вели во информацијата од Здравство.

Вкупниот број на починати од грип во земјава е седум лица.

На клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 115 пациенти, од кои над 60 проценти се со клиничка слика на грип, а 10 се во потешка здравствена состојба и се третираат на одделението за интензивна нега.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести