сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Уште еден Албанец од Косово загина во Сирија

sirija

Поврзани вести

Четириесетгодишниот Албанец Ф.С. од Приштина, загинал вчера на фронтот во Сирија, пренесува „Газета експрес“. Ова е трет Албанец од Косово, убиен во Сирија во последните три дена.

Ф.С. живеел на улицата Расим Кикина во Приштина, а неговото семејство било известено за неговата смрт од друг Албанец што се наоѓа во Србија.

Тој бил сопственик на куќа во Приштина, што неодамна се обидел да ја претвори во џамија, но властите го спречиле во тоа. Потоа Ф.Ц. заедно со сопругата заминал во Сирија за да војува.

Медиумите од Косово и Метохија наведуваат дека во судирите на терористичките фракции во Сирија загинале 34 борци од единицата што ја сочинуваад доброволците од Балканот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести