понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уште еден Албанец од Македонија убиен во Сирија

dzelal

Последни вести

Уште еден Албанец од земјава е убиен на боиштата во Сирија, како припадник на ИСИС. На социјалните мрежи поставена е негова слика и пишува дека тој загинал како „шехид“.

– Нашиот брат од Скопје, Џелал загина како шехид. Алах го прими како шехид и ќе не обедини во рајот, пишува на страницата на џихадистите.

Со смртта на Џелал Самакова (23), кој за Сирија заминал во април, официјалниот број на убиени Албанци од Македонија на боиштата во Сирија се искачи на десет.

Последните денови од август беше соопштено дека во Сирија е убиен Бурхан Беслими (23) односно Абу Бакар Ал Сидиќ, од Скопје, поточно од населбата Гази Баба. Неколку дена претходно беше убиен стружанец, кој пред заминувањето во Сирија живеел во Австрија, а пред повеќе години се откажал од македонското државјанство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести