петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Уште еден Албанец од Македонија загина во Ирак

sirian-500_500_333

Последни вести

Уште еден загинат македонски државјанин во борбите во Ирак.

Станува збор за Месуд Мусли (28) од Скопје кој завчера бил убиен во престрелка во градот Бастра, Ирак. Месуд Мусли е десеттиот македонски државјанин кој загина на боиштата во Сирија и Ирак, борејќи се на страната на џихадистите.

Неофицијално, тој бил следбеник на џихадистите и честопати престојувал во Германија.

Последен пат за Германија заминал на 26 април годинава и најверојатно оттаму им се придружил на џихадистите во Сирија и во Ирак.

Од МВР за Канал 5 велат дека по последното излегување на Мусли од земјава не е регистриран негов влез за назад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести