петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Уште еден босански државјанин загина на военото поле во Сирија

Нема прецизни информации за бројот на лица од БиХ кои се во завојуваната Сирија

sirija oruzje

Поврзани вести

Уште еден државјанин на Босна и Херцеговина загина во војната во Сирија, а станува збор за поранешен припадник на одредот Ел-Муџахед, Ферид Татаревиќ од Зеница, пишуваат босанските медиуми.

Според претходните информации, 52 лица од Босна и Херцеговина се борат во сириската војна на страната на опозицијата и меѓу нив има загинати и ранети.

Тие во Сирија наводно пристигнуваат преку турскиот град Антакија, каде се собираат доброволци против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Иако не постои прецизна евиденција за бројот на странски доброволци поради повеќе различни идентитети кои што ги користат, се евидентирани околу 400 лица кои преку различни канали комуницираат со локалните власти, барајќи заверка на документи и слични услуги.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести