четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Уште еден Косовец загина во Сирија

sirija

Поврзани вести

Косовскиот државјанин од село во близина на Урошевац е убиен на боиштата во Сирија.

Веста на семејството им ја соопштил неговиот помал брат, кој исто така бил во Сирија и се борел заедно со него на страната на групата Исламска држава (ИД).

Убиениот, на возраст од 23 години, за Сирија заминал во јуни годинава и со себе ги повел помалиот 18-годишен брат, 20-годишната сопруга и двата сина на возраст од три и една година.

Според изјавата на неговиот татко, пред да заминат според нивното однесување сфатил што се случува, ги пријавил во полиција и од таму им ги одзеле пасошите. Но, тие сепак заминале од,како што подоцна му јавиле, аеродромот во Тирана за Турција.

Тој заминал да ги бара во Сирија за да ги врати, но иако во градот Алепо останал осум дена, не ги нашол.

За нивното заминување во Сирија тој го обвинува имамот Нехат Хисени кого иако го посетиле косовските новинари не сакал да дава изјави.

Претходно, последните денови од септември роднините ја потвдија смртта на еден седуманесетгоидшник од село кај Гњилане, кој исто така загинал на боиштата во Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести