среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Уште еден Сириец жртва на пругите во земјава

police

Последни вести

Уште еден мигрант стана жртва на пругите во Македонија. Триесет и петгодишен Сириец вчера го загуби животот на пругата кај надвозникоѕ пред Демир Капија.

Мигрантите што транзитираат низ земјава на патот кон Европската унија ги користат пругите како ориентација и за да бидат помалку видливи од полицијата, но од почетокот на ноември ова е шеста несреќа, а досега животот го загубија седуммина возрасни мигранти и едно бебе, кое имаше само 45 дена.

На местото на несреќата увид извршиле јавен обвинител и СВР-Велес, а по наредба телото е предадено на обдукција. Според информациите од полицијата, Сириецот се движел со 5-6 лица, кои побегнале по несреќата.

Најчитани вести