четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Уште еден заразен од листерија

Станува збор за маж роден 1966 година.

nikola

Последни вести

Денеска е потврден уште еден случај на листерија, кој што е примен на Инфективната клиника, информираше министерот за здравство Никола Тодоров.

-Станува збор за маж роден 1966 година. Добивме потврда од микробиолошката лабораторија дека и кај него станува збор за листерија, рече ресорниот министер.

Инаку, листеријата досега во Македонија зеде четири жртви, а министерот Тодоров и претходно најави дека ќе поднесе кривична пријава против непознат сторител поради жртвите од бактеријата.

Листериозата е бактериско заболување кое најчесто се појавува по внесување на храна контаминирана со бактеријата листерија како што е месо, преработки од месо, непастеризирано млеко и млечни производи, недоволно измиено овошје и зеленчук, чадена риба итн. Листеријата се уништува со добра термичка обработка, со печена и варена храна (над 70 степени Целзиусови). Најчесто се регистрира меѓу постари лица со намален идентитет, бремени жени и новородени деца кај кои може да предизвика сериозни компликации како сепса, воспаление на мозочна обвивка (менинго енцефалит), воспаление на срцева обвивка (перикардит), воспаление на зголобови…

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести