недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Уште еден железнички тунел ќе ги поврзува Европа и Азија

20042014162949_bosfor-tunel

Поврзани вести

Европа и Азија ќе ги поврзува  нов железнички тунел по различна маршута од тунелот „Мармарај“, кој е веќе во употреба една година.

„Братот на Мармарај“ , како што го нарекуваат турските медиуми е проект за метро со должина од 28 километри, кој ќе ги поврзува истанбулските населби Инџирли и Соѓутључешме.

Новиот железнички тунел под Босфорот треба да биде завршен до 2023 година, кога Турција ќе обележи сто години од основарњето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести