понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уште една масовна гробница откриена во источна Украина

masovna grobnica vo meksiko

Поврзани вести

Во близина на селото Њижнаја Кринка во источниот дел на Украина пронајдена е уште една масовна гробнициа, изјави денеска првиот заменик-премиер на самопрогласената Доњецка народна република, Андреј Пургин.

Тој не прецизира колку тела има во гробницата, додавајќи оти се уште не е утврден идентитетот на жртвите.

Во меѓувреме група меѓународни експерти веќе пристигнале на местото на масовната гробница.

Новата гробница е лоцирана само неколку денови откако мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа го потврди постоењето на три масовни гробници во областите кои неодамна ги напушти украинската војска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести