четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Уште една успешна година за „Алкалоид“: Нето добивка од над 600 милиони денари

Уште една успешна година за фармацевтскиот гигант

alkaloid

Поврзани вести

Фармацевтскиот гигант „Алкалоид“ зад себе остава уште една успешна година, а за тоа сведочат и официјалните бројки кои што произлегуваат од неревидираниот консолидиран Биланс на успех, објавен на страницата на Македонска берза.

Од први јануари до 31-ви декември минатата година, „Алкалоид“ оствари нето добивка по оданочување во висина од 600 милиони 452 илјади денари, додека истата таа во 2012-та година била 583 милиони 763 илјади денари.

Вкупните приходи на компанијата, во овој пресметковен период, се седум милијарди 97 милиони 599 илјади денари, додека во 2012-та се прокнижени шест милијарди 788 милиони 633 илјади денари.

Од нив, на домашен пазар се реализирани три милијарди 122 милиони 867 илјади денари, додека на странски пазари е три милијарди 974 милиони 732 илјади денари.

Во овој период во „Алкалоид“ се реализирани 73 нови вработувања.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести