понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Уште една железничка несреќа: Воз удри мигранти кај Илинден

Воз прегази маж од Батинци

Воз прегази маж од Батинци

Последни вести

Воз кој сообраќал на релација Скопје – Солун синоќа удрил во група од тројца мигранти од Авганистан во близина на железничката станица во Илинден.

Еден од мигрантите се здобил со тешки телесни повреди и веднаш бил пренесен на скопските клиники.

Од МВР ја потврдија информацијата и информираат дека покрај 62-годишниот авганистанец кој е задржан на лекување, останатите двајца се префрлени во Прифатниот центар за странци во Гази Баба.

Екипи од СВР Скопје извршиле увид на местото на несреќата. Ова е втора железничка несреќа за  24 часа откако завчера во близина на Велес загинаа 14 бегалци од Сомалија и Авганистан.

Најчитани вести