четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уште едно црномуресто момче убиено во Сент Луис

sad_protesti14

Поврзани вести

Уште едно црномуресто момче убиено на само неколку километри од предградието на Сент Луис, Фергусон.

Полицаец кој не бил на должност застрелал црнец кој наводно пукал во него, а убиството предизвикало нови протести. Триесет и двегодишниот полицаец, кој работел за агенција за обезбедување, но носел полициска униформа, се обидел да сопре осомничен во бегство, изјавил портпаролот на полицијата на Сент Луис, Шрон Џексон.

Бегалецот, кого полицијата го опишува како црнец меѓу 18 и 20 години, се свртел и почнал да пука во полицаецот кој возвратил со оган и го убил осомничениот.

Пилицаецот, кој е белец и за полицијата работи шест години, не е повреден, додал Џексон и кажал дека тој е суспендиран додека трае истрагата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести