четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Уште едно реми за ФК Вардар

REMI ZA VARDAR

Последни вести

Четри погодоци, по два во двете мрежи, беа постигнати на пријателскиот натпревар помеѓу повеќекратниот шампион на Македонија, ФК Вардар и словенечкиот второлигаш ш НК Кршко.

Фудбалери на Кршко дојдоа во водство на стартот од второто полувреме со погодокот на Лукас Томиќ. Пет минути подоцна по една убава акција на Вардар, ерменскиот репрезентативец, Хофханес Хамбарџумијан испрати прецизен центаршут на втората статива и таму го пронајде Филип Петковски кој со удар со глава го постигна израмнувачкиот погодок.

Словенечкиот клуб Шпвторно дојде во водство во 79 минута со вториот погодок на Лукас Томиќ, а Вардар израмни во 85 минута откако Филип Ивановски ја искористи прекрасната асистенција на Љамчевски.

Со оглед на доста напорните тренинзи, нозете на играчите се тешки. Создадовме десет стопроцентни шанси, а примивме два гола од 2 удари кон голот. Продолжуваме со исто темпо, нема простор за паника, сепак ова се подготвителни натпревари, се ќе си дојде на свое место, изјави првиот асистент на Сергеј Андреев, Александар Васоски.

Третиот пријателски натпревар, тимот на Вардар ќе го одигра на 4 јули кога за противник го има освојувачот на босанскиот куп, екипата на Сараево.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести