петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уште едно сириско наоѓалиште за гас под контрола на ИД

is_drzava_gasss

Последни вести

Борци на екстремистичката група Исламска држава (ИД) потврдија дека преземале контрола врз наоѓалиште за гас во сириската провинција Хомс.

Инаку ова е второ наоѓалиште за гас кое екстремистите го превземаат за една недела по судирите со владините сили.

ИД објави 18 фотографии на интернет, на кои нејзиното знаме се вее над наоѓалиштето за гас Џахар. На нив можат да се забележат запленети автомобили и оружје, соопшти американскиот Центар за следење на објавите на исламистичките сајтови SITE.

Во соопштението на џихадистите се наведува дека групата ја зајакнала контролата над селото Џахар, врз компанијата за производство на гас „Махр“ и врз околу девет позиции, од кои запленила тенкови, оклопни возила и тешко оружје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести