петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Уште три деца со жолтица во Куманово

ku

Последни вести

Центарот за јавно здравје Куманово евидентира три нови случаи на заболени од заразна жолтица од тип А. Надлежните од оваа установа информираат дека станува збор за контактно ширење на болеста во две семејства, објави порталот „А1.он“

Заболените се на возраст од 4 до 16 години. Од Инфективното одделение од кумановската болница соопштија дека заразените се задржани на лекување.

– Мора да се потенцира дека оваа бројка на заболени е вообичаена во овој период од годината, вели доктор Азиз Бајрами, инфектолог во општа болница Куманово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести