петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Уште во првото коло ќе гледаме големо градско дерби: Вардар – Шкупи

Денес во просториите на ФФМ беше одржана ждрепката за натпреварите од Првата фудбалска лига во сезоната 2015/2016, а таа сакаше уште во првото коло да се „судрат“ старите ривали, Вардар и Шкупи (поранешна Слога Југомагнат).

Ждрепката која се одржа во ФФМ донесе интересни дуели уште на стартот на сезоната

Ждрепката која се одржа во ФФМ донесе интересни дуели уште на стартот на сезоната

Поврзани вести

Градското дерби ќе се одигра на 9-ти август на националната арена „Филип Втори“, додека веднаш во второто коло следи уште едно дерби, помеѓу Шкендија и Вардар.

Првенството ќе се игра до 15-ти мај, по системот како и минатата сезона, со плеј-оф и плеј-аут разигрување.

Комплетниот распоред од денешната ждрепка за натпреварите во новата сезона од Првата лига ќе биде дополнително објавен од Натпреварувачката комисија на ФФМ.

ПРВА ЛИГА – СЕЗОНА 2015/2016

ДВОЈКИ ЗА 1. КОЛО (9-ти август – 17:30ч)

Вардар – Шкупи

Шкендија – Младост ЦД

Металург – Силекс

Брегалница – Работнички

Хоризонт Т. – Ренова

Најчитани вести