Крими хроника

Усмртен пешак на патот Кочани-Штип

Усмртен пешак на патот Кочани-Штип
Усмртен пешак на патот Кочани-Штип
Вчеравечер околу 22,00 часот на магистралниот пат Штип-Кочани, во близина на „Уларска раскрсница“, Б.П.(35) од Кочани управувајќи возило „пежо 206“ со штипски регистарски ознаки удрил во пешак и го напуштил местото на настанот. Пешакот од здобиените повреди починал.

Увид на местото на настанот извршиле екипа од СВР Штип во присуство на јавен обвинител.

Подоцна, во 00,50 часот Б.П. сам се пријавил во ПС Кочани, каде му е извршено алкотестирање и му е утврдено присуство на 0,87 промили алкохол во организмот.

Истиот, по наредба на обвинителот е задржан во полициската станица.

Се превземаат мерки за утвршување на идентитетот на жртвата.