вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Успешна е политиката за привлекување на странски инвестиции

Ефектите од странските инвестиции се големи.

invest

Поврзани вести

Привлекувањето странски инвестиции е успешна политика на Владата и ефектите кои произлегуваат од неа се позитивни, рече денеска владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Тој одговарајќи на новинарско прашање, истакна дека се почитувани сите законски процедури кога станува збор за привлекување на странските инвеститори.

„Што се однесува до придобивките за реализација на инвестиција во ТИРЗ имаме еднаков пристап и нудиме еднакви можности и кон странските и кон домашните субјекти“, рече Ѓорѓиев.

На прашањето поврзано со можноста директорот на Агенцијата за привлекување странски инвестиции и промоција на извозот Висар Фида дека покрај направената ревизија од Државниот завод за ревизија ќе ангажира и друга ревизорска куќа, владиниот портпарол смета дека секогаш е позитивно поголем број субјекти да направат контрола на една иста работа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести