среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Успешно заврши излегувањето во отворена вселена на двајца американски астронаути од МВС

vse

Последни вести

Во текот на вчерашниот ден успешно заврши излегувањето во отворена вселена на двајцата американски членови на екипажот на Меѓународната вселенска станица (МВС), пренесе ТАСС, повикувајќи се на НАСА.

Целта на „вселенската прошетка“ на астронаутите Бари Вилмор и Тери Вертс беше подготовката на орбиталниот комплекс за прифаќање на новите американски пилотирани вселенски бродови.

Вилмор и Вертс излегоа во отворениот простор во 7,45 часот по времето на американското источно крајбрежје (15.45 часот по средноевропско време).

Нивната „прошетка“ траела шест часа и 41 минути.

Најчитани вести