петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 40

Уставниот суд утре ќе расправа за одлуката за распуштање на Собранието

Уставниот суд утре ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

ustaven-sud1

Последни вести

Уставниот суд утре ќе ја разгледува Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на  Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Иницијативата, која е поднесена од пратеникот на ДУИ Талат Џафери, е единствена точна на дневен ред на седницата.

Уставните судии во февруари годинава веќе расправаа и ја отфрлија Иницијативата на пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз и на Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, за одложеното распуштање на Собранието.

Од Уставниот суд посочуваат дека Иницијативата поднесена од Талат Џафери има целосно нови елементи и оти за овој предмет има нова анализа.

Најчитани вести