петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 1

Уште денес сончево и топло, од утре заладување и дожд

Од утре следува период на променливо облачно време со локални врнежи од дожд, особено во западните делови.

dozd500

Последни вести

Денеска во Македонија се очекува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Кон крајот на денот во западните делови ќе има зголемување на облачноста со услови за локален дожд. Минималната температура од 1 до 9, а максималната 24 до 31 степен.

Во Скопје, сончево соумерена облачност и со слаб јужен ветер. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Минималната температура до 8, максималната 28 степени.

Од утре следува период на променливо облачно време со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Во понеделник кон крајот на денот ќе има спуштање на постудена воздушна маса од север. Ќе започне да дува засилен северен ветер, кој во наредните денови ќе услови значителен пад на температурата на воздухот и се очекува да опадне и до 15 степени во споредба со денешната.

Најчитани вести