среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 46

Уште девет екипи обезбедија пласман во нок аут фазата од Лига Европа

Уште девет екипи обезбедија пласман во следната рунда од Лига Европа, по синоќа одиграните натпревари од 5. коло од групната фаза.

лига

Поврзани вести

Тоа се тимовите на Рома, Андерлехт, АПОЕЛ, Атлетик Билбао, Генк, Краснодар, Олимпијакос, Спарта Парага и Сент Етиен.

Претходно тоа го направија екипите на Ајакс, Зенит, Шахтјор и Шалке.

Другите места ќе бидат познати по одигрувањето на дуелите од 6, коло на 8 декември .

Резултати и табели:

А група: Фенербахче – Зорја 2:0 и Манчестер Јунајтед – Феенорд 4:0.

Табела: Фенербахче 10 бодови, Манчестер Јунајтед 9, Феенорд 7, и Зорја 2.

Б група: Астана – АПОЕЛ 2:1 и Олимпијакос – Јанг Бојс 1:1.

Табела: АПОЕЛ 9, Олимпијакос 8, Астана 5, Јанг Бојс 5.

Ц група: Кабала – Андерлехт 1:3 и Сент Етиен – Мајнц 0:0.

Табела: Андерлехт 11, Сент Етиен 9, Мајнц 6 и Габала 0.

Д група: Зенит Петербург – Макаби Тел Авив 2:0 и Дундалк – АЗ Алкмар 0:1.

Табела: Зенит 15, АЗ Алкмар 5 Дундалк 4, Макаби ТА 4.

Е група: Рома – Викторија Плзен 4:1 и Австрија Виена – Астра 1:2.

Табела: Рома 11, Астра 7, Австрија Виена 5, Викторија Плзен 3.

Ф група: Генк – Рапид Виена 1:0 и Атлетик Билбао – Сасуоло 3:2.

Табела: Генк 9, Атлетик Билбао 9, Сасуоло 5 и Рапид Виена 5.

Г група: Селта Виго – Стандард Лиеж 1:1 и Ајакс – Панатинаикос 2:0.

Табела: Ајакс 13, Стандард 6, Селта Виго 6 и Панатинаикос 1.

Х група: Шахтјор Донецк – Коњаспор 4:0 и Гент – Брага 2:2.

Табела: Шахтјор 15, Брага 6, Гент 5 и Коњаспор 1.

И група: Шалке – Ница 2:0 и Краснодар – Салцбург 1:1.

Табела: Шалке 15, Краснодар 7, Салцбург 4 и Ница 3.

Ј група: Слован Либерец – Карабах 3:0 и Фиорентина – ПAOK 2:3.

Табела: Фиорентина 10, Карабах 7, ПАОК 7, Слован Либерец 4.

К група: Спарта Прага – Саутемптон 1:0 и Хапоел Бир Шева – Интер 3:2.

Табела: Спарта Прага 12, Саутемптон 7, Хапоел 7 и Интер 3.

Л група: Стеауа Букурешт – Османлиспор 2:1 и Цирих – Виљареал 1:1.

Табела: Османлиспор 7, Виљареал 6, Цирих 6 и Стеауа 6.

Најчитани вести