среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Усвоен буџетот на Црна Гора за 2014, вреден 1,5 милијарди евра

crna gora

Поврзани вести

Собранието на Црна Гора го усвои државниот буџет за наредната година, за кој се проектирани 1,5 милијарди евра.

Буџетот го поддржале 44 пратеници на владејачката коалицвија, додека 24 од опозицијата биле против.
Во владејачката коалиција во текот на собраниската расправа оценија дека буџетото на Црна Гора за 2014 година е реален, додека опозицијата го смета за неодржлив бидејќи е последица на погрешната владина финансиска политика.

Министерот за финансии Радоје Жугиќ изјави дека предложениот буџет е актуелен израз на економската реалност во Црна Гора.Владата на Црна Гора преку буџетот ја продолжува политиката на штедење и одговорен однос.

Најголем дел од издатоците се однесуваат на пензиите, платите, социјалните давачки и каматите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести