вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Утре, 19-та Мичуринска средба

948c6da449dd9e9a8a0203688019f914_XL

Последни вести

Утревечер по 19-ти пат традиционално ќе се одржи Мичуринска средба на генерации и воедно ќе се одбележи православниот обичај, одбележување на дочекот на стара нова година позната во народните преданија како “Ваислица” во чест светецот СВ.Василиј.

И оваа година мичуринските средби ќе бидат одбележани со богата културно уметничка програма за која се погрижија луѓето од одборот за оранизација на мичуринските средби.

Порограмскио дел ќе започне од 16:30 часот и ќе трае се до полноќ,каде ќе се одбележи со голем огномет дочекот на стара нова година .

Најчитани вести