петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Утре е отворањето на самостојната изложба на Росица Лазеска

росица лазеска

Поврзани вести

Утре во 20:30 часот во Галерија 8- Безистен ќе биде отворена самостојната изложба „ИГРА“ на Росица Лазеска.

Во делата на Росица Лазеска има експресивна, динамична ткаенина на линии кои се во меѓусебна комуникација со графичките знаци, форми и тонски решенија, а кои создаваат хармонично обликувани апстрактни композиции.

Линијата која е силна и лирична, моќна и нежна, динамична и смирена, апстрактна и наративна го обликува овој ликовен свет со кој се карактеризира специфичниот ликовен израз на овој уметник.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести